Státní Zámek Libochovice

CO UKRÝVAJÍ STARÉ SKLENÍKY V PARKU

Kdysi ve zdejších zámeckých sklenících bujela flóra tropických a subtropických oblastí. Náruživý cestovatel a dobrodruh Josef Herberstein, jeden z posledních soukromých vlastníků zámku, přivážel ze svých cest nejrůznější exempláře pralesních rostlin a živočichů. V letech 1880 až 1913 procestoval Egypt, Súdán, Persii, Sýrii a Indii. Fascinován tamnějšími biotopy se pokoušel vytvářet ve svých sklenících alternativní prostředí pro rostliny, které vydloubal ze země během svých cest.


Kdyby si dnes vyšel na procházku do svého zámeckého parku, i po stu letech by se mohl těšit alespoň z jednoho úspěchu. Tím jsou vzrostlé palmy, které můžete pravidelně každou letní sezónu obdivovat u zámeckého schodiště hned zkraje parku. Dnes ale již ve sklenících mnoho exotiky nenajdete. Většina rostlin v našich krajích natolik zdomácněla, že probouzí údiv leda u malých dětí. Proto prosklené prostory se sukulenty, kaktusy, fialkami, banánovníkem a jinými rostlinami, které příležitostně zdobí interiéry zámku a další prostory, nejsou obvykle návštěvníkům přístupné.


Skleníky by se Vám podařilo navštívit pouze během sezónních akcí, např. při výstavách exotického ptactva. – viz Kulturní léto.

Otevírací doba a vstupné