Státní Zámek Libochovice

OKOLÍ

Zámky v Poohří

Určitě nebudete litovat, když se trochu zdržíte v kraji kolem dolního toku řeky Ohře, kde se rozkládá přírodní park Dolní Poohří. Procházku lužním lesem podél spletitých meandrů řeky můžete proložit návštěvou místních zámků: zámky Dolního Poohří jsou takovou malou českou variantou francouzských zámků na Loiře. Z Doksan do Libochovic je to po červené šestnáct kilometrů, ale pokud nechcete krásnou přírodou jen proklusat a toužíte zároveň stihnout i prohlídku památek, je možná prozřetelnější si výlet rozdělit do více dnů. Myslete také na to, že pokud se procházka protáhne do večerních hodin, vážky kroužící nad vodami vystřídají nenasytní komáři, kteří nejsou ani zdaleka tak fotogeničtí.

Začnete-li z dolního (severního) konce, budou vaší první zastávkou Doksany (zhruba 7 km od Roudnice nad Labem). Nachází se tu především nádherný barokně přestavěný kostel Narození panny Marie a premonstrátský klášter. Hned na protějším břehu se rozkládají Brozany nad Ohří, kde můžete navštívit renesanční tvrz. Potom se možná vydáte přes Ostrov svatého Klimenta dál proti proudu (provázeni snad křikem havranů, jichž je tu bezpočet). Přibližně na osmém kilometru cesty leží Budyně nad Ohří: i tady si můžete prohlédnout zdejší vodní hrad s alchymickou dílnou, vycpaným drakem a trpaslíkem Kvasničkou. Pokud ještě nemáte dost, pokračujte Budyňským lesem podél Malé Ohře do Kostelce nad Ohří, kde sice nemají zámek ani hrad, ale zato Dientzenhoferovský barokní kostel. Nejlepší ovšem, jak se říká, nakonec: v Libochovicích vás uvítá krásný barokní zámek, zrcadlící se za slunečného počasí ve vodách řeky Ohře. Když si prohlédnete reliéfy mořských oblud, můžete pak ztišit svou duši v nádherném zámeckém parku. A jestli to nestačí, lze také opustit údolní nivy a pokračovat dál po červené, vzhůru k hradu Hazmburku.

Budyně Budyně Hazmburk Hazmburk Podřipsko (foto Jan Bambas) Podřipsko
(foto Jan Bambas)

Hazmburk

Do dalekého kraje viditelná zřícenina hradu se tyčí na holém čedičovém suku (na tom, co zbylo z pradávné sopky) a na rozdíl od stromovím porostlého Řípu, jenž sedí v rovině na východě, je zde výhled kol dokola do širého kraje. Výhled si můžete ještě vylepšit výstupem na Bílou věž (hrad má dvě vysoké věže a hádejte, jak se jmenuje ta druhá) – vidět je krásně i památná hora, dlící na východě zpravidla v lehkém mlžném oparu. Když by (dejme tomu) praotec Čech minul Říp a pokračoval dál na západ, mohl naši vlast omrknout třeba právě z Hazmburku. Že tak neučinil, usadili se zde místo Čechů Lučané (tedy alespoň podle „tak řečeného“ Dalimila), kteří pak vedli luckou válku proti českému knížeti Neklanovi.


KLÁŠTER A KOSTEL V DOKSANECH

V současné době zpřístupnění klášterního kostela nabylo stabilní podoby.Při snaze o velkou vstřícnost k návštěvníkům kostela a krypty současně chceme zachovat prvotní poslání každého kostela jako místa modlitby, které má pro nás o to větší důležitost, že tento kostel, jako klášterní, slouží také sestrám premonstrátkám.

V současné době je proto chrám zpřístupněn tímto způsobem:

  1. Zimním pbdobí (od 1.12. 2010 do 31.3. 2011) jsou pravidelné prohlídky bez ohlášení každou neděli po mši svaté, která začíná v 10.30 tedy od cca 11.30 do 12.15 hodin.
  2. K prohlídce v jiném termínu je třeba předchozí rezervace. Lze ji provést v dostatečném předstihu, buď písemně na adresu farnosti, nebo nebo na telefonním, či e-mailovém kontaktu administrátora farnosti. Je možné volat i přímo na mobil průvodce 736466799.
  3. Termín těchto prohlídek je vázán na časové možnosti administrátora farnosti a jeho spolupracovníků.

Kontakty:

Duchovní správce
P. Adrián Pavel Zemek, O. Praem.
Římskokatolická farnost Doksany
CZ 41182, Doksany 1
Tel: +420 731 557 601
E-mail: farnostdoksany@centrum.cz


TVRZ V BROZANECH NAD OHŘÍ

návštěvní doba:

duben – říjen: so a ne 10:00 - 16:00

V jiném termínu je prohlídka možná po předchozí domluvě.

telefon: +420 721 450 224


VODNÍ HRAD BUDYNĚ NAD OHŘÍ

návštěvní doba:
listopad - březen:so, ne10:30 – 12:00 a 13:30 – 16:00
duben - říjen:út - ne10:30 – 12:00 a 13:30 – 16:00

délka prohlídky: 45 - 60 min

vstupné:
dospělí30,-
děti do 16ti let10,-
studenti, důchodci a ZTP20,-

telefon: +420 416 862 395


HRAD HAZMBURK

návštěvní doba:
květen – září:út - ne9:00 - 18:00
duben, říjen:st - ne9:00 – 16:00
vstupné:
základní40,-
snížené30,-
rodinné
110,-

Kontakty
Státní hrad Hazmburk
Purkrabská 2
411 17 Libochovice
Tel.: 606 17 50 52
E-mail: hrad.hazmburk@usti.npu.cz